Title | Watch Us |
Title (original language) | Raccoons |
Agency | David&Goliath |
Campaign | Watch Us |
Advertiser | VIZIO Inc. |
Brand | Vizio |
Posted | December 2023 |
Business Sector | Consumer Electronics & Audio-Visual |
Media Type | Television |
Length | |
Production Company | Outsider |
Founder | David Angelo |
Creative Chairman | David Angelo |
Chief Creative Officer | Ben Purcell |
Executive Creative Director | Courtney Pulver |
Executive Creative Director | Rob Casillas |
Design Director | Michael Molinaro |
Executive Creative Director | Michael Molinaro |
ACD | Evan Bross |
Art Director | Evan Bross |
ACD | Chris Davis |
Copywriter | Chris Davis |
Group Strategy Director | Jonathan Schultz |
Managing Director | Paul Albanese |
Director of Business Affairs | Quynh-An Phan |
Group Account Director | Richard Henderson |
Senior Account Executive | Eric Brothers |
Project Manager | Heather Williams |
Production Company | UNIT9 |
Director | Chris Balmond |
Director of Photography (DOP) | Will Bex |
Line Producer | Paul McPadden |
Service Producer | Simeon Vasilev |
Editorial | Spinach LA |
Editor | Adam Bright |
Assistant Editor | Marshall Thompson |
Executive Producer | Jonathan Carpio |
Senior Producer | Cristy Torres |
Colorization | Co3 (Chicago) |
Colorist | Jill Bogdanowicz |
Special Effects / VFX | JAMM VFX |
Special Effects / VFX | Jake Montgomery |
Special Effects / VFX | Andy Boyd |
Lead Flame Artist | Jake Montgomery |
VFX Executive Producer | Asher Edwards |
Production Coordinator | Anne Lang |
Production Coordinator | Anne-Marie DePauw |
CG Supervisor | Brian Burke |
Animation | Stew Burris |
Animation | Andrew Price |
Animation | Taylor Muhoberac Pryor |
Animation | Victor Huang |
Animation | Lucas Degani |
Lighting | Fred Hopp |
Lighting | Ian Kent |
Lighting | Shao Chen |
Lighting | Weichieh Yu |
Lighting | Ana Blanco |
FX | Elyse Resseguie |
FX | Steven Nelson |
Music and Sound Design | Barking Owl |
Creative Director | Kelly Bayett |
Producer | Hannah Alter |
Sound Designer | Gus Koven |
Mix Company | Racket Club |
Sound Designer | Nathan Dubin |
Executive Producer | Adrea Lavezzoli |
Creative Director | Johanna Cranitch |
Creative Director | Tosh Kodama |
Animation/3D | Merrill Hall |
Producer | Leighton Greer |
Innovation | Donny Makower |
Associate Design Director | Max Olson |
Communications Director | Jeff Cannata |
Executive Producer | Curt O’Brien |
Business Affairs Manager | Sheila Barrand |
Executive Producer | Emily Malito |
Executive Producer | Simon Elborne |
Production | B2Y Productions |
Coloring | Matt Moran |
VFX Producer | Mike Wigart |
Tracking | Schuyler Anderson |
Asset Supervisor | Greg Mawicke |
Asset Supervisor | Briana Hamilton |
2D Team | Lev Grayson |
2D Team | Dylan Brown |
2D Team | Brady Doyle |
Music Composer | David Radley |
Sound Design Company | MassiveMusic |
Producer | Dale Mason |
Animation | Imaginary Forces |
Art Director | Brandon Savoy |
Editor | Rachel Brewster |
Producer | Renee Robson |